
NASZE PUBLIKACJE
URBAN ART – i co dalej?
Zagadnienia ochrony sztuki współczesnej

Wydanie: I
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2021
Język publikacji: polski
Liczba stron: 303
Typ publikacji: praca naukowa
DOI: https://doi.org/10.48285/ASPWAW.9788366835139
ISBN: 978-83-66835-13-9
Sztuka w przestrzeni publicznej wyraża bogactwo życia i wartości bliskie człowiekowi, będąc wieloaspektową spuścizną człowieka, która powinna być zachowana. Podstawą tej książki są wyniki aktywności naukowo-badawczej jej warszawskich autorów biorących udział w międzynarodowym programie Konserwacja Sztuki w Przestrzeni Publicznej (CAPuS UE). W wyniku kilku lat dyskusji, organizowania wykładów i warsztatów, wymiany doświadczeń oraz analizowania wyników badań laboratoryjnych powstał interesujący materiał przedstawiony w tym opracowaniu. To spektrum refleksji teoretycznych o holizmie w kompleksowej ochronie dziedzictwa sztuki materialnego i niematerialnego, prawa, modeli projektowania konserwatorskiego, słownik terminów, studiów przypadku i praktyk w ochronie dziedzictwa, a także słownik terminów.
Sztuka w przestrzeni publicznej jest bardzo różnorodna zarówno tematycznie, jak i technologicznie. Eksperymentowanie artystów z różnymi technikami, bez zachowania rygorów warsztatowych ich stosowania i przygotowania podłoży, przyczynia się do szybkiego niszczenia ich dzieł. Poszczególne rozdziały przedstawiają różne zagadnienia teoretyczne i praktyczne zachowania najnowszej spuścizny sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej, a obiektami do prowadzenia tych badań były głównie murale z terenu Warszawy. W książce nawiązujemy do szerokich ram ochrony i zachowania dziedzictwa kultury w sposób holistyczny, traktując „preservation as an umbrella for conservation”.
Obserwujemy na co dzień bardzo szybkie tempo zmian środowisk miejskich, ochronę street artu oraz powiązanie tego wzrostu z ciągłym wprowadzaniem nowych rozwiązań ekostrukturalnych, społeczno-ekonomicznych. Wszystkie te czynniki budują w przestrzeni publicznej unikatową tożsamość historyczną. Jutro dziedzictwa sztuk wizualnych powstaje już dzisiaj!
Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych

Materiały syntetyczne są dziś wszędzie. Z tworzyw sztucznych powstają nie tylko przedmioty, którymi na co dzień się otaczamy, ale i wybitne dzieła sztuki, często uznawane za ikony kultury, oddające charakter naszych czasów. Jednak pozornie wytrzymałe i odporne materiały syntetyczne często ulegają starzeniu znacznie szybciej niż materiały tradycyjne. Dzieła sztuki i obiekty użytkowe przechowywane w nieodpowiednich warunkach ulegają szybszej degradacji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Niewłaściwe warunki przechowywania, transportu, ekspozycji, brak wiedzy i świadomości, w jaki sposób te „młode”, a często bardzo wrażliwe materiały powinny być traktowane, dodatkowo wpływają na proces niszczenia. Książka przedstawia zagadnienia związane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych w sztuce i designie. Opisuje właściwości tworzyw i sposoby ich produkcji. Pozwala prześledzić wykorzystanie tych materiałów przez artystów i designerów w Polsce i na świecie. Wreszcie podejmuje problem starzenia się i degradacji tworzyw.
Z kilkunastu przebadanych obiektów wybrano osiem studiów przypadków: Manekiny z „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora z 1975 i 1989 roku, Mały rocznik statystyczny I Jana Tarasina, Nowotwory uosobione i Popiersie bez głowy Aliny Szapocznikow, Arbeitsplatz Mirosława Bałki oraz Guma, Almech i Burłacy Pawła Althamera. Przedstawiono ich historię, inspiracje artystów, proces twórczy, ikonografię, formę i funkcje prac, a następnie wnioski płynące z badań identyfikujących materiały. Na tej podstawie określono materiały, technikę i technologię wykonania danej pracy lub cyklów prac. Opierając się na archiwaliach, dokumentach muzealnych, informacjach zdobytych podczas wywiadów z artystami, ich współpracownikami i pracownikami instytucji kultury, które są obecnie właścicielami obiektów, oraz na analizie wizualnej, określono stan zachowania i przyczyny zniszczeń.
tekst: Monika Jadzińska
recenzenci: dr hab. Michał Matuszczyk, prof. ASP we Wrocławiu, prof. dr hab. Iwona Szmelter
redakcja: Anna Matysiak
proj. graficzny Paweł Osial
oprawa miękka ze skrzydełkami, str. 390, format 24,5×17 cm
ASP 2019
ISBN 978-83-66098-19-0
O fenomenie sztuk wizualnych i meandrach ich ochrony

Cytat z recenzji prof. dr hab. Grażyny Korpal:
"Pasja Autorki udziela się czytelnikowi, wprowadzając go w fenomen ciągłych zmian sztuk wizualnych równocześnie uzmysławia, że rzeczywistość wymaga holistycznego spojrzenia na zjawisko nieustannej kreacji sztuki, a tym samym na kreatywny, otwarty proces konserwacji.
Odważne szerokie ujęcie tego trudnego tematu jest niezwykle ważną publikacją. Autorka wychodząc poza dotychczasowe rutynowe myślenie prowokuje, co jest niepodważalną wartością opracowania, kolejne dyskusje, równocześnie pokazuje, że polscy artyści konserwatorzy dzieł sztuki nie traktują konserwacji dogmatycznie i nie obracają się jedynie w zaklętym kręgu sztuki dawnej - trawestując Umberto Ecco usytuowani w języku bardzo już zużytym nie wybierają milczenia"
[ z recenzji prof. dr hab. Grażyna Korpal,11.06.2020]
Monografia "O FENOMENIE SZTUK WIZUALNYCH I MEANDRACH ICH OCHRONY. Filozofia i elementy nowej teorii i praktyki konserwacji"
autorstwa prof. dr hab. Iwony Szmelter,
wyszła nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN
ISBN: 978-83-012-1526-2
EAN: 9788301215262
Liczba stron: 176
w wersji polskiej, angielskiej,plus e-book.
Jan Tarasin. Metamalarstwo.
Projekt badań, ochrony, konserwacji i restauracji.

tekst: Iwona Szmelter, Maja Klimza-Pęksyk, Monika Jadzińska, Agata Myjak
redakcja Iwona Szmelter
katalog wystawy Galeria XXI 2017
zawiera 27 kolorowych reprodukcji prac Jana Tarasina
projekt graficzny Maciej Buszewicz
ASP 2017
ISBN: 978-83-65455-40-6
Innovative Approaches to the Complex Care of Contemporary Art

tekst: Natalia Andrzejewska, Dorota Folga-Januszewska, Hilkka Hiiop, Monika Jadzińska, Arthur Kaplan, Wojciech W. Kowalski, Kinga Olesiejuk, Mirta Pavić, Piotr Piotrowski, Ursula Schadler Saub, Hildrut Schinzel, Dusan C. Stulik, Iwona Szmelter, Joanna Waśko, Ela Wysocka, Anna Zadora,
pod redakcją Iwony Szmelter
publikacja w języku angielskim
ASP i Archetype Publications Ldt 2012
ISBN: 978-83-61558-87-3
Sztuka w procesie / proces w sztuce

tekst: Iwona Szmelter, Dorota Folga-Januszewska, Hanna B. Holling, Natalia Andrzejewska, Monika Jadzińska, Monika Korona, Anna Kaleta-Kunert, Jerzy Michał Murawski, Joanna Krakowian, Anna Tomkowska, Joanna Kiliszek, Anna Kowalik, Katarzyna Mikstal
monografia
projekt badawczy i redakcja naukowa Iwony Szmelter
projekt graficzny Maciej Januszewski
indeks nazwisk
ASP 2016
ISBN: 978-83-65455-22-2