koło naukowe.jpg

KOŁA NAUKOWEGO

Regulamin:

1. Członkiem zwyczajnym Koła może być każdy student studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz uczestnik studiów doktoranckich w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

2. Członkami honorowymi Koła mogą być absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub zatrudnieni w niej nauczyciele akademiccy, a także inne osoby, które zasłużyły się dla rozwoju koła naukowego, z zastrzeżeniem, że ww. osoby nie mogą korzystać z ewentualnie przyznanego dofinansowania w celu realizacji działań koła naukowego.

3. Członkostwo nabywa się na mocy decyzji zarządu Koła oraz poprzez złożenie podpisu na deklaracji członkostwa w Kole Naukowym.

4. Członek Koła Naukowego ma:
    Prawo do czynnego uczestniczenia w pracach i działaniach Koła.
    Prawo do udziału w walnym zebraniu członków Koła.

5. Członek Koła Naukowego ma obowiązek:
    Przestrzegać postanowień Regulaminu Koła.
    Terminowo wywiązywać się z powierzonych zadań.

6. Członkostwo ustaje na skutek:
    Wykluczenie dokonanego za zgodą opiekuna naukowego w przypadku, gdy członek koła naukowego postąpił lub postępuje sprzecznie z Regulaminem Koła Naukowego, Statutem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub w inny sposób, czego skutkiem było niewypełnienie powierzonych obowiązków.
    Wykreślenia dokonanego przez zarząd w przypadku utraty przez członka statusu studenta lub doktoranta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
    Wykreślenia na wniosek samego członka.

7. Organami Koła naukowego są:
    Zarząd liczący 3 osoby.
    Walne zebranie członków.

8. Do kompetencji zarządu należy:
    Reprezentowanie Koła naukowego wobec władz Uczelni.
    Organizowanie i współkierowanie pracą Koła naukowego.
    Wykonywanie uchwał walnego zebrania członków.

9. Do kompetencji walnego zebrania członków należy:
    Określenie kierunków pracy i działań Koła naukowego.
    Zatwierdzanie wystąpień zarządu do władz Uczelni lub Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

10. Zarząd zwołuje walne zebranie przynajmniej raz w roku akademickim.

11. Uchwały organów Koła naukowego zapadają większością głosów w obecności najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Członkowie honorowi mają wyłącznie głos doradczy.

12. Do kompetencji Opiekuna Koła naukowego należy:
    Zatwierdzanie tematów, projektów i działań podejmowanych przez Koło naukowe i merytoryczna pomoc w ich realizacji.
    Rozstrzyganie sporów członków koła naukowego.
    Uruchamianie wniosków o wpisanie w rejestr, deklaracji członkostwa w Kole naukowym, podań o dofinansowanie Koła naukowego, wniosków zakupowych wraz z ewentualnymi wnioskami o zaliczkę gotówkową.

13. Do obowiązków Opiekuna Koła naukowego należy:
    Nadzór nad organizacją wszelkich działań Koła.
    Nadzór nad wydatkami finansowymi związanymi z działalnością Koła oraz ich rozliczanie.
    Udzielanie wszelkich wymaganych wyjaśnień i informacji na temat Koła Prorektorowi ds. studenckich.
    Sporządzanie, weryfikowanie i podpisanie sprawozdań Koła naukowego, wniosku o wpisanie w rejestr Koła naukowego, deklaracji członkostwa, podań o dofinansowanie Koła.
    Nadzór nad terminowym składaniem sprawozdań z działalności Koła.

14. Do kompetencji Przewodniczącego Koła należy:
    Proponowanie tematów, projektów i działań podejmowanych przez Koło.
    Reprezentowanie Koła poza wydziałem.
    Uruchamianie wniosków o zarejestrowanie Koła, deklaracji członkostwa, podań o dofinansowanie Koła, wniosków zakupowych.

15. Do obowiązków Przewodniczącego Koła należy:
    Organizacja wszelkich działań Koła i ponoszenie za to odpowiedzialności przed Opiekunem Koła.
    Terminowe przygotowywanie, składanie i prowadzenie stosownej dokumentacji związanej z działalnością Koła oraz uzupełnienie wszelkich stwierdzonych braków formalnych zawartych w dokumentach dotyczących Koła.
    Współpraca z Opiekunem Koła przy sporządzaniu sprawozdań z działalności Koła, podpisywanie i terminowe składanie sprawozdań.

16. Dla realizacji swoich celów Koło naukowe ma szansę na dofinansowanie ze środków finansowych Uczelni, zgodnie z obowiązującymi zasadami po wypełnieniu procedur, o których mowa w Załączniku nr 1 do Zarządzenia Rektora nr 8/2013 z dnia 31.01.2023 r. w sprawie zasad tworzenia i działania kół naukowych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

17. Regulamin Koła naukowego ulega zmianie na mocy uchwały walnego zebrania, na wniosek zarządu, zaopiniowany przez Opiekuna koła i Dziekana oraz zatwierdzony przez Prorektora ds. studenckich.

18. Zawieszenie działalności Koła następuje na drodze uchwały walnego zebrania członków Koła.

19. Rozwiązanie Koła naukowego następuje:
    Na drodze uchwały walnego zebrania członków.
    Uchwały Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na wniosek Prorektora ds. studenckich, gdy działalności Koła naukowego narusza przepisy Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, Statutu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub Regulaminu Koła Naukowego.